Intelekt 1          Мета:
   1. Розвиток мови та навчання грамоти:
- активізувати й уточнити словниковий запас дітей
- збагачувати його новими словами та новими прислів’ями
- закріпити букви українського алфавіту
- закріпити поняття «склад» та складання слів із складів
- формувати первинні навички читання

   2. Підготовка руки до письма:
- розвивати дрібні м’язи пальців та зап’ястя руки
- виконувати письмові вправи

   3. Розвиток пізнавальних процесів і формування математичних знань:
- вчити дітей рахувати в межах першого десятка
- розрізняти кількісну й порядкову лічбу
- позначати кількість відповідною цифрою
- формувати вміння розв’язувати логічні задачі на додавання та віднімання
- класифікувати й групувати предмети за видами та родовими поняттями
- виховувати інтерес до занять, бажання досягти успіхів у навчанні

   Матеріал:
відеозапис та плакати по темі; цифри; літери квіти зі складами; палички Куїзенера; логічні завдання; аркуші паперу для письмового завдання; герої країни Знань – жук Буквоїд, Черепаха, Сорока, веселий Папуга, Мальвіна та Буратіно

          Хід заняття
   Привітання:
Рано-рано сонце встало, гарних діток привітало.
Побажало швидко встати та розумними зростати,
Шанувать свою родину і любити Україну.
Бо вона у нас одна і дорожчої нема.

   Вихователь:
- Сьогодні заняття у нас буде незвичайне і дуже цікаве. Ми з вами вирушимо у подорож до вражаючої країни Знань. Раніше ми подорожували до Країни Знань лише в зошитах. А сьогодні сама Королева вирішила з вами познайомитися і запросила до свого королівства.
- Чи згодні ви зустрітися із Королевою?
- А з чого ми починаємо подорож до країни Знань? (відповідь дітей)

   Пісня «Алфавіт»
   Вихователь:
- Дружно всі ми заспівали, алфавіт увесь назвали
- Погляньте, діти, перед нами кольорові сходи. Треба нам їх подолати, кольори усі назвати. Тож часу не гаймо, по сходах всі рушаймо.

   Ігрова вправа «Кольорові сходинки»
   Вихователь:
- Ось нас уже зустрічають жителі країни Знань. Хто це? (Черепаха і Сорока). Вони нас чекали і гру для вас підготували.

   Гра «Паличку Куїзенера тримай, число і колір в неї відгадай»
(вихователь роздає палички Куїзенера. Діти на дотик впізнають розмір палички відповідно до числа і називають її за кольором)

   Вихователь:
- Молодці, малята. Гарно ви всі пограли, друзів розважали. Але часу не гаємо, далі поспішаємо.
- Що я бачу, ось біда, дивний житель шлях перешкоджа. Хто це? (відповіді дітей).
- Королева країни Знань не знає, що тут нашкодив жук усім, літери розкидає і до неї не пускає. Та не будемо сумувати, краще літери зібрати і жуку їх не давати.
- Тож, малята, поспішайте, в ряд із літерою дружно станьте, і слово на літеру пригадайте.

   Дидактична гра «Літеру впізнай, слово називай»

   Вихователь:
- Молодці, малята.
- Що це за дивний звук?
- Та це ж гелікоптер! Він потребує нашої допомоги.
- Допоможемо гелікоптеру навчитися літати? (Необхідно написати «правий півовал»)
- Дружно за столи сідайте, гелікоптеру допомагайте.

   Фізкультхвилинка
Лопатями заверну і на небо полечу
Швидко-швидко політаю і на землю повертаю.

   Робота в зошитах (написання елементу «правий півовал»)

   Вихователь:
- Дружно всі писали – гелікоптеру допомагали, але час вже вам вставати, далі будем поспішати .
- Ой, погляньте, хто це нас тут зустрічає, допомоги теж чекає? (Папуга)
- Квіти перед ним лежать, він не може всі зібрать.
- Допоможемо тобі, квіти ми зберемо всі.
- Тож, малята, квіти всі збирайте і в слова їх об’єднайте.

   Дидактична гра «Квіти ми збираємо і слова читаємо»

   Вихователь:
- Молодці, швидко впоралися і допомогли Папузі.
- Діти, погляньте, що там за сварка? (виходять Мальвіна і Буратіно)
   Мальвіна: - Ходімо зі мною. (веде Буратіно)
   Буратіно: - Не піду!
   Мальвіна: - Ходімо кажу тобі!
   Буратіно: - Не хочу!
   Вихователь:
- Що трапилося, друзі? Не сваріться, а швиденько помиріться.
   Мальвіна:
- Як же з ним миритися? Він не хоче вчитися. Ні читати, ні писати, навіть цифри рахувати!
   Вихователь:
- Справді, Буратіно, ти не хочеш вчитися?
   Буратіно:
- Вчитися – це не цікаво, дуже нудно! Як сідаю я читати, чи писати, або, навіть, рахувати – то відразу хочу спати і на ліжку полежати.
   Вихователь:
- Я не згодна з тобою. Навпаки, вчитися це цікаво і весело і цікаво.
   Буратіно:
- Ні! Не хочу навчатись! Краще хочу з вами гратись!
   Вихователь:
- Наші діти граються, водночас і навчаються
   Буратіно:
- Як це?
   Вихователь:
- Ставай разом з нами – будемо співати й рухи повторяти.

   Фізкультхвилинка «Пісня про математику»

   Вихователь:
- Ну що, сподобалося тобі, Буратіно?
   Буратіно:
- Так! Можна я залишуся? (Буратіно залишається і діти навчають його розв’язувати математичні задачі)

   Розв’язання і складання логічних завдань:
1. Киця кубики купила та один десь загубила. Ой, біда мені, біда! Було 6, а стало? 6 – 1 =5

2. Є три груші у Сергійка і чотири у Андрійка. Скільки мають груш хлоп’ята, ви зуміли відгадати? 3 + 4 = 7

   Вихователь:
- Часу ми не гаймо, цифри оживляймо

   Гра «Побудуй цифровий ряд»

   Вихователь:
- А зараз, малята, я пропоную ще трішки погратися, логічне завдання також розв’язати.

   Логічне завдання:
1. Розглянути малюнки.     2. Розказати, що на них зображено.
3. Закреслити зайвий малюнок.     4. Обґрунтувати свій вибір.

   Виходить Королева Знань.
   Вихователь:
- Погляньте, малята, поки з вами грались ми, Королева Знань прийшла сюди.
   Вихователь:
- Доброго дня!

   Діалог Королеви Знань та дітей.

   Завдання від Королеви
(вивчити чистомовку. За допомогою прийому стеження прочитати її спочатку повільно, а потім швидко-швидко)

   Підсумок заняття.
   Королева дарує подаруночки на згадку про себе.

Автор заняття: вихователь групи "Калинка" ЗДО "Пролісок" Коваль Олена Степанівна